Lepsa

Doi turişti băcăuani s-au rătăcit pe Cheile Tişitei la Lepşa

9jandarmi-putna88După ce s-au pierdut, aceştia au apelat 112. La circa trei ore au fost găsiţi de jandarmii montani

Momente de tensiune pentru doi turişti din judeţul Bacău veniţi în zona de agrement Lepşa- Tulnici. Aceştia au intrat cu grupul din are făceau parte în zona rezervaţiei “Cheile Tişiţei” însă s-au desprins de grup şi s-au rătăcit. Au fost găsiţi de jandarmii care fuseseră alertaţi prin 112. “Astăzi ora 12.50, jandarmii vrânceni au fost solicitaţi prin apel la „112 „ să intervină pentru căutarea a doua persoane rătăcite în Parcul Natural Putna. Astfel că trei jandarmi din cadrul Postului Montan de Jandarmi Lepşa şi un lucrător al SVSU au plecat în căutarea turiştilor rătăciţi care au fost găsiţi după aproximativ 3 ore de căutări în zona Cheile Tisitei punctul «Golul Roibului» şi aduşi în siguranţă în localitatea Tulnici. Turişti veniţi din municipiul Bacău cu un autocar au intenţionat sa viziteze Cheile Tisitei, dar din cauza marcajului deteriorat s-au dezorientat şi s-au rătăcit”, se arată într-o informare a jandarmilor vrânceni. De precizat faptul că în cadrul Consiliului Judeţean Vrancea funcţionează Serviciul Salvamont care are, între puţinele sale atribuţii, marcarea traseelor montane. De salvarea turiştilor care nu mai găsesc potecile se ocupă, de ani de zile, numai echipaje de jandarmi montani. Salvamont este finanţat din bani publici.

Statiunea Lepsa Vrancea
Prezentare Generala

Acest site utilizeaza cookie-uri pentru a va oferi cea mai buna experienta de utilizare posibila. Informatiile cookie sunt stocate in browserul dvs. si efectueaza functii cum ar fi recunoasterea dvs. atunci cand va intoarceti pe site-ul nostru si ajutand echipa noastra sa inteleaga ce sectiuni ale site-ului le gasiti cele mai interesante si mai utile.

Puteti ajusta toate setarile cookie-urilor navigand in filele din stanga.